Czech English French German Polish Russian
toystory up walle nemo
Vinaora Cu3ox Slideshow
Create an attractive Joomla image slider with cool 3D slice effects
Vinaora Visitors Counter
Famous and nice Joomla counter module. Top 40 Joomla Popular Extensions on JED.
Vinaora Nivo Slider
The world's most awesome Joomla slider. It allows you to easily create an image slideshow.
Vinaora Cu3er 3D slide-show
Shows images in 3D Flash Slide-show. Create amazing 3D transition between slides.


Mikroregion Český smaragd 

je členem MAS Blaník

logo mas bl male

Mikroregiony Blaník a Želivka v Českém smaragdu

mikroregiony 5Uvítali jsme milou návštěvu

Během čtvrtečního odpoledne 8. listopadu jste možná v Trhovém Štěpánově potkali neobvyklou skupinku dospělých lidí, kteří se pohybovali ve škole, na hřišti nebo ve spolkovém domě. Šlo o paní starostky a pány starosty ze sousedních mikroregionů Blaník a Želivka. Přijeli se do města podívat, poslechnout si o jeho historii, okusit současnost, dotknout se jeho kultury, prozkoumat, jak se zde lidem žije, jaké tu mají zázemí a zjistit, co nového ještě Trhový Štěpánov čeká. Skupinka tak postupně shlédla všechny obce Mikroregionu Český smaragd.

 

Zapojili jsme se totiž do projektu „Poznáváme naše sousedy“. Vzájemné představování tří svazků obcí zprostředkoval Mikroregion Blaník. V plánu byly během tří měsíců tři poznávací výlety do třech mikroregionů – Blaník, Želivka a Český smaragd.

 

krajina-tsTrhový Štěpánov a další obce našeho mikroregionu přivítaly dvoudenní návštěvu zástupců ze sousedních svazků v listopadu. Při plánování exkurze jsme se po zkušenosti s říjnovým sněžením obávali, že nás zimní počasí ve vyhlédnutém termínu ještě potrápí, ale nakonec ve čtvrtek 8. a v pátek 9. listopadu byla modrá obloha a slunečno. Během obou dní se nás sešla početná skupina – kolem dvaceti lidí.

 

hulice 01První den exkurze začal kávou a čajem s medem ve Včelím světě v Hulicích. Paní starostky a páni starostové si prohlédli celý areál bývalé školy, kde dnes sídlí zajímavá interaktivní expozice o životě včel. Někteří neváhali ani okoštovat medovinu, jejíž zahřívací schopnosti následně přišly vhod. Po procházce obcí jsme se totiž s průvodcem Povodí Vltavy, panem Radovanem Synkem, vydali na hráz želivské přehrady, kde nám byl v patách studený vítr. Všichni ale ocenili nezvyklý zážitek z míst vodního díla, kde před tím ještě nikdo z nás nebyl. V Úpravně vody Želivka jsme mezi naplněnými bazény, akvárii s pokusnými pstruhy, výpočetní technikou a obrovskými strojovnami postupně zjišťovali, jakými procesy musí voda projít, než si životadárnou tekutinu pustíme doma z kohoutku. sdVyhladovělá expedice se potom přesunula k obědu do Hotelu Rabbit v Trhovém Štěpánově. Po občerstvení pan starosta Ing. Václav Nekvasil účastníkům město několika větami představil a pozval nás na obhlídku. Všichni členové exkurze se těšili do školy, kam nás zavedla paní zástupkyně Ing. Mgr. Hana Pokorná. Potom následovala další zastavení na hřišti, ve spolkovém domě a v Muzeu Štěpánovska s průvodcem Mgr. Stanislavem Kuželem. Většina hostů obdivovala skvělé a vysoce nadstandardní zázemí, které město pro své obyvatele vybudovalo. Čas nám nedovolil setrvat déle, a tak se zástupci obcí od štěpánovského kostela auty přesunuli do Chlumu. Nad čistotou, jemným a něžně citlivým provedením tamní kapličky žasl úplně každý. Kdo jste ještě nebyl uvnitř, nenechte si ten půvabný zážitek ujít. Ještě za světla jsme potom dorazili do Javorníku. Milá obec hraničící s volnou přírodou nadchla především svobodomyslné typy – tedy vlastně všechny přítomné, kteří s expedicí vydrželi a neutrhli se už k jiným povinnostem. Za soumraku jsme se vrátili z prohlídky vesničky na obecní úřad. Z příjemně zahřáté společenské místnosti a domácké atmosféry se nechtělo nikomu domů, nakonec jsme ale museli, abychom načerpali energii do druhého dne.

 

mikroregion ivV pátek ráno byl sraz u obloženého talíře v pohostinné jídelně základní školy ve Zdislavicích. Zástupci obcí spřátelených mikroregionů se po snídani a příjemném uvítání postupně podívali do místní školy i školky. S vypnutými fotoaparáty jsme se pak s respektem blížili ke zdislavické kostnici. Řada zúčastněných netušila, že městečko ukrývá tak pozoruhodnou památku, a že po opravách v letní sezóně bude zpřístupněna turistům a dalším zájemcům. Nikdo si nedovolil v kostnici pořídit jediný snímek - pan starosta Bc. Pavel Bouček nám totiž ještě před tím vyprávěl záhadné historky o vlivu zdejší tajemné energie na fotoaparáty, filmy a paměťové karty. Následovala návštěva kostela sv. Petra a Pavla. Ze Zdislavic se naše skupina vydala na prohlídku štěpánovského židovského hřbitova – jen málo obcí v blízkém okolí se může pochlubit tak zachovalým a udržovaným pietním místem tohoto typu. Další zastávka našich hostů byla ve vesničkách Sedmpány a Dubějovice. Po obědě ve znovuotevřeném a zrekonstruovaném Motorestu Střechov nás program setkání dovedl do Kladrub. Paní starostka Anežka Srbová provedla účastníky upravenou obcí a uchvátila je vyprávěním o aktivních spolcích a obětavých občanech, kteří týmovou prací za velké podpory tamního úřadu dokázali vybudovat úžasné zázemí většinou zcela bez dotací.  mikroregiony iiDvoudenní exkurze po místech Českého smaragdu skončila v Ratajích. Hostům se samozřejmě finále opět velmi líbilo – půvabná kaplička s pokladem dřevěného modelu Blaníku a jesliček od Františka Kupsy, ukázka ekologické a úsporné kořenové čistírny odpadních vod, pěkná náves a posezení v místní hospůdce - spolkovém domě, centru společenského života vesnice. Znovu se hostům nechtělo odjíždět domů. A jestli nakonec odjeli, tak snad s pocitem toho, že se jim v našich obcích líbilo, rádi se do nich budou vracet a pokračovat v přátelství a vzájemné kolegialitě.

 

Poznámka:

Do našeho Mikroregionu Český smaragd patří tyto obce: Hulice, Chlum, Javorník, Kladruby, Rataje, Tichonice, Trhový Štěpánov a Zdislavice.

Do sousedního Mikroregionu Blaník patří tyto obce: Hradiště, Kamberk, Kondrac, Louňovice pod Blaníkem, Miřetice, Načeradec, Ostrov, Pravonín, Velíš a Vracovice.

Do sousedního Mikroregionu Želivka patří tyto obce: Bernartice, Blažejovice, Borovnice, Čechtice, Děkanovice, Dolní Kralovice, Dunice, Horka II, Chmelná, Keblov, Křivsoudov, Kuňovice, Loket, Mnichovice, Snět, Strojetice, Studený, Šetějovice a Tomice.

 

text: Eva Vrzalová, manažerka Mikroregionu Český smaragd

foto: Petr Chobot, Eva Vrzalová, Petra Hajská, Josef Korn

Zpráva publikována ve vánočním vydání Zpravodaje Štěpánovska v první polovině prosince 2012

 

mapa cr_mikroregion

Fotografie z okolí

cimg4060.jpg

Přihlášenílogo mas bl male  KBR1-slogan maly

CSOP maly

rytir maly

 EKOSO

svazek obcí

www.ekoso.cz

 

logo RU modre male


Designed by Pro-Net.cz