Czech English French German Polish Russian
toystory up walle nemo
Vinaora Cu3ox Slideshow
Create an attractive Joomla image slider with cool 3D slice effects
Vinaora Visitors Counter
Famous and nice Joomla counter module. Top 40 Joomla Popular Extensions on JED.
Vinaora Nivo Slider
The world's most awesome Joomla slider. It allows you to easily create an image slideshow.
Vinaora Cu3er 3D slide-show
Shows images in 3D Flash Slide-show. Create amazing 3D transition between slides.


Mikroregion Český smaragd 

je členem MAS Blaník

logo mas bl male

Kniha Cvičiště Benešov, VSTUP ZAKÁZÁN!! je opět k dostání

knihaKniha Cvičiště Benešov, VSTUP ZAKÁZÁN!!, která mapuje historii vojenského výcvikového prostoru jednotek SS ve středních Čechách v letech druhé světové války a poválečnou obnovu tohoto území do roku 1948, je opět k dostání. Pro velký zájem vydala společnost Posázaví o.p.s. už podruhé její dotisk. Součástí knihy je stejnojmenné DVD.

 

posazaviKniha je k zakoupení za 500 Kč v kanceláři společnosti Posázaví o.p.s. v piaristické koleji na Masarykově náměstí v Benešově nebo ji lze zaslat na dobírku za 600 Kč. Informace získají zájemci na telefonu 732 168 870, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

 

Autor publikace Ing. Petr Kos se pokouší odpovědět na otázky, co bylo podnětem k vybudování nechvalně proslulého cvičiště, kvůli němuž musely své domovy opustit tisíce lidí. Přestože cvičiště fungovalo pouhé tři roky, zanechalo v krajině nesmazatelné stopy. Ing. Petr Kos popisuje mimo jiné vnitřní strukturu cvičiště SS, vojenské jednotky, výcvik, objekty pro obsluhu vojenských střelnic, kárné, pracovní a koncentrační tábory na území cvičiště i střípky z dění na cvičišti a v jeho okolí.

 

Snímek, který je součástí knihy, je ke zhlédnutí na www.posazavi.com v rubrice E-televize/Filmy o regionu. Jsou v něm pasáže z dobových dokumentárních snímků i hrané scény. Atmosféru dokreslují výpovědi pamětníků.

 

Benešovské cvičiště jednotek SS se začalo budovat v březnu 1942. Muselo se kvůli němu vystěhovat území o rozloze přes 43 000 hektarů, kde žilo v 65 obcích a 144 osadách téměř 31 000 obyvatel. Cvičiště mělo poměrně výjimečné postavení nejen v protektorátu, ale i ve struktuře SS. Jeho území podléhalo výhradně říšskému právu. Kromě toho, že sloužilo k základnímu výcviku dělostřeleckých, ženijních, protitankových a pěších jednotek a zajišťovalo přípravu důstojnických kádrů, umožňovalo svou kapacitou přechodné umístění až 30 000 mužů a rozlohou dovolovalo pořádat velká taktická cvičení s ostrými střelbami.

 

text: Jaroslava Tůmová

Zpráva ze dne 9. listopadu 2012

mapa cr_mikroregion

Fotografie z okolí

cimg1868.jpg

Přihlášenílogo mas bl male  KBR1-slogan maly

CSOP maly

rytir maly

 EKOSO

svazek obcí

www.ekoso.cz

 

logo RU modre male


Designed by Pro-Net.cz