Czech English French German Polish Russian
toystory up walle nemo
Vinaora Cu3ox Slideshow
Create an attractive Joomla image slider with cool 3D slice effects
Vinaora Visitors Counter
Famous and nice Joomla counter module. Top 40 Joomla Popular Extensions on JED.
Vinaora Nivo Slider
The world's most awesome Joomla slider. It allows you to easily create an image slideshow.
Vinaora Cu3er 3D slide-show
Shows images in 3D Flash Slide-show. Create amazing 3D transition between slides.


Mikroregion Český smaragd 

je členem MAS Blaník

logo mas bl male

Lidé a tajemství kolem varhan z Trhového Štěpánova

vez-kostelaVelkou opravou projdou varhany ze sv. Bartoloměje

Varhany z kostela sv. Bartoloměje v Trhovém Štěpánově jsou před rekonstrukcí století. Práce zatím postupují po menších opravách, ale k té největší a zásadní dojde v následujícím roce. Uskuteční se díky víře, úctě ke kultuře, hudebnímu zaujetí, průzkumnické přípravě, spoustě dřiny a především odhodlání.

 

varhany-iiVíce jak deset let působí v kostele sv. Bartoloměje v Trhovém Štěpánově mladý varhaník Jan Kroupa. Je to pozoruhodná osoba, a to nejen proto, že věkem kolem třiceti let boří obecné představy o tom, jak starý by asi varhaník měl být, ale také proto, že: jeho hlavním oborem je strojírenství, se svojí nedávno založenou rodinou se usadil v nejmenší osadě široko daleko, je dobrovolným hasičem, dojíždí do zaměstnání a současně studuje vysokou školu. K tomu se intenzivně věnuje hudbě – jak v kostele, tak i mimo něj.  Navíc spolupořádá kulturní a společenské akce na Štěpánovsku. A především – má odvahu se pustit do věcí, do kterých se po generace nikomu příliš nechce. Například do organizování důkladné opravy varhan v kostele na malém venkovském městečku.

 

Pro laika jsou varhany nástrojem nadmíru složitým. Pro toho, kdo se může podívat zblízka, velmi důmyslně prokomponovaným. A pro varhaníka je to nádherný srozumitelný systém, který přirozeně pracuje na celé škále fyzikálních i chemických zákonů, a který dokáže libými tóny těšit posluchače (jen považte -) po stovky let. „Nástroj postavil v roce 1908 varhanář Josef Novák z Tábora. Jedná se o pozdně romantický jednomanuálový  nástroj s pedálem. Manuál je klaviatura pro hru rukama a pedál zase klaviatura pro nožní hru,“ vysvětluje mi Honza Kroupa přímo na kruchtě. Pustit se do přípravy úplného rozebrání, vyčištění, opravy i výroby nových dílů takového organismu vyžaduje velký um a sofistikovanost.

 

varhany-iDobrý varhaník ví o nástroji, na který hraje, skoro všechno. A kromě hraní o něj umí i pečovat – podle teploty a vzdušné vlhkosti v kostele reguluje jeho mikroklima, promazává ložiska elektromotoru ventilátoru (ten už dávno nahradil lidskou práci potřebnou pro čerpání vzduchu), dokonce umí nástroj částečně rozložit a složit, případně provést drobné opravy. Od varhaníka se také dozvídám, že většina varhan v sobě ukrývá zajímavé vzácnosti především v podobě drobných vzkazů varhanářů a varhaníků dalším pokračovatelům. Tyto zápisy jsou v nástroji často pečlivě ukryté a navíc bývají různě zašifrované, takže pro současníka bývá velkým dobrodružstvím poselství objevit a potom i rozluštit.

 

Díky Městu Trhový Štěpánov, Římskokatolické farnosti Hrádek a hlavně také štědrým věřícím se štěpánovské varhany nacházejí před druhou, zásadní etapou rekonstrukce. Zatím se na ni podařilo získat 150 000 Kč za velké morální podpory varhaníka Honzy Kroupy a pánů farářů z farnosti Hrádek. Teď se uskuteční oprava podlahy na kúru, následovat bude několik provizorních úprav a v příštím roce na nástroji začne pracovat varhanář. Hudebnímu artefaktu musí kompletně obnovit vzduchové hospodářství – to spočívá v renovaci měchů, vzduchovodů a opravách vzdušnic. Dále varhany opatří ochranným nátěrem proti červotoči a pustí se i do opravy hracího stolu. Na závěr této umělecko- řemeslné práce varhanář nástroj převeze z dílny zpět do kostela, kde ho sestaví, naladí a naintonuje. Posluchačům se potom varhany do kostela sv. Bartoloměje vrátí za několik měsíců, aby je svými tóny znovu povznášely.

 

Text: Eva Vrzalová

Foto: Eva Vrzalová

Aktualizace zprávy publikované ve Zpravodaji Posázaví vydaném v březnu 2013

mapa cr_mikroregion

Fotografie z okolí

cimg1868.jpg

Přihlášenílogo mas bl male  KBR1-slogan maly

CSOP maly

rytir maly

 EKOSO

svazek obcí

www.ekoso.cz

 

logo RU modre male


Designed by Pro-Net.cz