Czech English French German Polish Russian
toystory up walle nemo
Vinaora Cu3ox Slideshow
Create an attractive Joomla image slider with cool 3D slice effects
Vinaora Visitors Counter
Famous and nice Joomla counter module. Top 40 Joomla Popular Extensions on JED.
Vinaora Nivo Slider
The world's most awesome Joomla slider. It allows you to easily create an image slideshow.
Vinaora Cu3er 3D slide-show
Shows images in 3D Flash Slide-show. Create amazing 3D transition between slides.


Mikroregion Český smaragd 

je členem MAS Blaník

logo mas bl male

Vlašimští ochranáři přenesli 9 000 obojživelníků

logo-csop-vlLidé z ČSOP pomáhali živočichům také u Trhového Štěpánova

Donedávna jste na několika lokalitách Středočeského kraje mohli podél silnice vídat nízké bílé síťové zábrany na ochranu obojživelníků při jarním tahu ze zimoviště na místo rozmnožování. Tah již ustal, poslední sítě byly na počátku května strženy a pracovníci Českého svazu ochránců přírody sčítají počty zachráněných žab a čolků. Výsledné množství je opět v řádech tisíců.


„V letošním roce díky vleklé zimě vypukl tah obojživelníků téměř o měsíc později než v minulém roce. O to víc jsme byli zvědaví na jeho průběh a sílu. Po výstavbě zábran na jedné lokalitě došlo navíc k poničení zábran při kácení stromů podél silnice a tak jsme měli obavy, aby se stihly opravit včas,“ uvádí Michala Musilová ze záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

 

Ochránci přírody z Vlašimi zabezpečují ochranu obojživelníků při jarním tahu v místech křížení jejich migračních tras s frekventovanými komunikacemi již desátým rokem. Přechodné zábrany staví celkem na osmi lokalitách. Při stavbě jim pomáhají praktikanti ze SZeŠ Kostelec nad Orlicí. Denní kontroly a přenos zachycených obojživelníků přes silnice jim pomáhají zabezpečit četní dobrovolníci.

 

„Celkem se povedlo v roce 2013 přenést přes 9 000 obojživelníků. Z toho nejvíce ropuch obecných, dále pak pár jedinců skokanů a čolků. To je ve srovnání s minulým rokem navýšení o více jak o 3 000 obojživelníků. Na třech lokalitách dokonce padly rekordy v počtu přenesených obojživelníků za celou dobu jejich zabezpečování,“ pokračuje Musilová a dodává: „Všem pomocníkům za to patří velký dík.“

 

Většina druhů obojživelníků České republiky je řazena mezi zvláště chráněné druhy. Jsou ohrožováni znečišťováním vod, chemizací zemědělství, dopravou a mimo jiné i úbytkem vhodných biotopů nejen k rozmnožování. Ochrana obojživelníků před koly automobilů tak má velký význam. Obojživelníci navíc hrají důležitou roli v potravním řetězci a tak jejich ochrana má vliv i na celkovou biodiverzitu dané oblasti. Ochránci přírody z Vlašimi tak v této aktivitě chtějí pokračovat i v příštích letech.

 

Text: Bc. Michala Musilová

Zpráva ze dne 2. května 2013

mapa cr_mikroregion

Fotografie z okolí

cimg2183.jpg

Přihlášenílogo mas bl male  KBR1-slogan maly

CSOP maly

rytir maly

 EKOSO

svazek obcí

www.ekoso.cz

 

logo RU modre male


Designed by Pro-Net.cz