Czech English French German Polish Russian
toystory up walle nemo
Vinaora Cu3ox Slideshow
Create an attractive Joomla image slider with cool 3D slice effects
Vinaora Visitors Counter
Famous and nice Joomla counter module. Top 40 Joomla Popular Extensions on JED.
Vinaora Nivo Slider
The world's most awesome Joomla slider. It allows you to easily create an image slideshow.
Vinaora Cu3er 3D slide-show
Shows images in 3D Flash Slide-show. Create amazing 3D transition between slides.


Mikroregion Český smaragd 

je členem MAS Blaník

logo mas bl male

ZVEME VÁS K NÁM DO PŘÍRODY

rybnikJavornická hůra, Kostelík a Paseka, Štěpánovský potok, Řeka Sázava, studánky mikroregionu + značené cyklistické a turistické trasy... Prozkoumejte naše přírodní klenoty a vydejte se na kole, pěšky nebo na lodi napříč mikroregionem a do okolí. Klikněte prosím na tlačítko "Číst dál".

 

j-huraJAVORNICKÁ HŮRA – dominanta  Mikroregionu Český smaragd. Na zalesněnou hůru se dostanete cestou od Javorníku nebo Zdislavic. Na vrchu plánujeme rozhlednu. Tento projekt je srdeční záležitostí mikroregionu. Na pohled do kraje z rozhledny se všichni velice těšíme a doufáme, že Vás budeme moci co nejdříve pozvat.

 

ru-kladrubyKOSTELÍK a PASEKA – další zalesněné vrchy mikroregionu. Obec Kladruby plánuje rozhlednu i na vrchu Kostelík, kde podle dávných příběhů kázal Mistr Jan Hus. Paseka je příměstský park Města Trhový Štěpánov. Překvapí Vás rozsáhlé plochy borůvčí a vegetací porostlé kusy skal bývalého lomu.

 

s-potokŠTĚPÁNOVSKÝ POTOK – přírodní rezervace, další klenot přírody Mikroregionu Český smaragd. Je zde zachovalý ekosystém pstruhového potoka s výskytem mihule potoční a dalších ohrožených živočichů jako je rak říční nebo střevle potoční. Krásným i tak trochu tajemným místem je soutok Štěpánovského potoka s řekou Sázavou.

 

ŘEKA SÁZAVA – leží v chráněném  pásmu Natura 2000. Pro vodáky velmi vyhledávanou řekou, vhodnou i pro sezónní koupání. Lokality kolem toku jsou od pradávna oblíbené především pro velký díl romantiky, možného dobrodružství i svobody. Více informací o vodáctví na Sázavě i o čilém ruchu kolem řeky najdete na www.posazavi.com.

 

harmonikaSTUDÁNKY – Mikroregion Český smaragd oplývá úžasným přírodním bohatstvím – patří mezi ně i studánky, kterých tu máme dost a snažíme se o ně dobře starat. Největším iniciátorem je SDH Trhový Štěpánov. Štěpánovští hasiči už obnovili a upravili např. Studánku sv. Anny u Rataj (na lesní stezce mezi Trhovým Štěpánovem a Ratajemi) , Pramen sv. Floriána u Dalkovic (ukazatel k pramenu najdete u silnice z Trhového Štěpánova do Dalkovic), Lesní studánku v lese u Trhového Štěpánova (nedaleko lokality U Obrázku a silnice na Dalkovice). Na další péči čeká ještě studánka na Javornické hůře nebo studánka u Štěpánovského potoka nedaleko Černé skály. O prameny se ale především léta starají místní lidé, díky nimž - jejich nastřádané dobrosrdečné energii a víře - se řada těchto míst stala posvátnými.

 

CYKLISTICKÉ TRASY

zamrac-kostel- ze srdce mikroregionu, z Trhového Štěpánova

a/ trasa č. 0071 směrem severním: kolem studánek Českého smaragdu do vísky Dalkovice až na hrad Český Šternberk (občerstvení v Trhovém Štěpánově, v Českém Šternberku)

b/ trasa č. 0071 směrem jižním: přes Štěpánovský potok do malebné vesničky Javorník, přes zalesněnou Javornickou hůru až do Čechtic k hvozdům Jizbického lesa (občerstvení v Trhovém Štěpánově, v Čechticích)

c/ trasa č. 0004 směrem východním: podél Štěpánovského potoka do Sedmpán přes Hulice se zastávkou v návštěvnickém centru Včelí svět a dále k Vodní nádrži Švihov (= Želivská přehrada), kolem Úpravny vody sp-hnizdaŽelivka až na zámek do Zruče nad Sázavou (občerstvení v Trhovém Štěpánově, ve Zruči n.S.)

chlum-vsd/ trasa č. 0004 směrem západním: přes vesničku Chlum do Zdislavic ke kostnici a dále do Vlašimi na zámek (občerstvení v Trhovém Štěpánově, ve Vlašimi)

- na cyklistické trase č. 19 v členité krajině leží naše obec Tichonice: trasa vede od zámku ve Zruči nad Sázavou přes historický Kácov, kde se vyplatí zastavit v některé z hospůdek, až na hrad Český Šternberk (občerstvení: Zruč n.S., Kácov, Český Šternberk)

 

TURISTICKÉ TRASY

ze srdce mikroregionu, z Trhového Štěpánova

hrbitova/ trasa zelená směrem východním: kolem místního Židovského hřbitova podél Štěpánovského potoka do malebné vesničky Javorník, přes zalesněnou Javornickou hůru až do Keblova a dále přírodou do Křivsoudova  přes Děkanovice a Blažejovice do obce Sněť u Vodní nádrže Švihov (= Želivská přehrada)hura-ja

b/ trasa zelená směrem západním: podél Štěpánovského potoka do přívětivé obce Rataje s krásnou kaplí a modelem hory Blaník s vyřezanými figurkami rytířů až na zámek do Vlašimirataje-kapl

mapa cr_mikroregion

Fotografie z okolí

cimg1747.jpg

Přihlášenílogo mas bl male  KBR1-slogan maly

CSOP maly

rytir maly

 EKOSO

svazek obcí

www.ekoso.cz

 

logo RU modre male


Designed by Pro-Net.cz